O wirtualnych wycieczkach
Wiele osób pozostaje pod wrażeniem przestrzennych obrazów nazywanych panoramami 360, sferycznymi a także zdjęciami lub pocztówkami 3D, fotografiami trójwymiarowymi, interaktywnymi panoramami, itp.*
Dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań sprzętowych, tzw. głowic panoramicznych, odpowiednich obiektywów i statywów oraz zaawansowanych aplikacji komputerowych z grupy standardowych zdjęć można skonstruować obrazy imitujące przestrzeń trójwymiarową.
W obrębie tych obrazów poruszamy się we wszystkich kierunkach, zbliżamy się i oddalamy od przedmiotów. Rejestrują to, co widać przed i za fotografem, a także to, co jest nad nim i pod nim.
Tego typu prace fotograficzne wyjątkowo sprawdzają się, gdy chcemy pokazać architekturę, wnętrze lub krajobraz. Wykorzystuje się je w kampaniach marketingowych miejscowości, jako element reklamy inwestycji budowlanych, nieruchomości, obiektów turystycznych i gastronomicznych, do prezentacji urzędów, siedzib firm, zakładów przemysłowych, itd.
Mogą być przedmiotem działalności artystycznej.
Z tej technologii korzystają także twórcy map Google.
Dzięki aplikacjom do tworzenia i edycji cykli takich obrazów można rozbudowywać je o ścieżki dźwiękowe, standardowe zdjęcia, filmy i teksty informacyjne. Zmieniają się wówczas w multimedialne prezentacje. To umożliwia oglądającemu odbywanie wirtualnych wycieczek, kompleksowe zwiedzanie miejsc.
Link do naszej galerii WIRTUALNE WYCIECZKI:
http://fotomediaprojekt.pl/galeria/WIRTUALNE_WYCIECZKI,11.html
* W rzeczywistości są to terminy o różnym zakresie znaczeniowym, część jest nieprecyzyjna lub ich użyciu towarzyszy określona intencja - tak jest w wypadku naszej "fotografii 3D" - termin ma ułatwiać rozumienie charakteru obrazów, które opisuje, ale precyzyjny nie jest.